State’s best architecture honoured at Victorian Architecture Awards

Victoria’s leading architects have been honoured by the 2018 Victorian Architecture Awards, with education and public architecture projects dominating in multiple categories demonstrating their significance to the public realm.

Across 14 categories, a total of 66 awards were given including named awards, architecture awards and commendations from the 108 shortlisted projects. The awards were announced at a dinner hosted in Melbourne by the Victorian Chapter of the Australian Institute of Architects on Friday 29 June.

New Academic Street
New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

The evening’s biggest winner was New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects, taking home the prestigious Victorian Architecture Medal along with the Joseph Reed Award for Urban Design, The Henry Bastow Award for Educational Architecture, architecture awards for Interior Architecture and Sustainable Architecture and a joint winner of the Melbourne Prize.

The jury for the Urban Design category believe the project is vital in connecting the campus to the city and place an emphasis on the collaboration between architects involved in the project.

“The collaboration of architects involved in this project has been a highly effective way to bring diversity and richness, and to avoid the single author approach that often marks similar projects,” comments Jury Chair James Legge.

“Existing buildings from various eras have been excavated and incised to create arcade like connections and internal streets. The effect has been to stitch RMIT into the surrounding city fabric, allowing the public in and creating dynamic and engaging environments for the students and staff. The project provides a critical piece of urban design for this area of the city,” he continues.

Other big winners include Nightingale 1 by Breathe Architecture, Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables by Kerstin Thompson Architects and Koondrook Wharf by TERROIR, all obtaining recognition across three categories.

Nightingale 1 by Breathe Architecture

Victorian Chapter President Amy Muir says Victoria is lucky to be home to such a diverse range of high quality architecture and is pleased to honour projects that show the best in the state.

“We are celebrating the significant contribution that architecture brings to the everyday lives of people and to the evolution of our cities and townships throughout Victoria. The awards also acknowledges the strong collaboration between clients and architects required to deliver carefully considered and robust buildings and public realm interventions. The projects included in the awards program define a broad and rich example of architecture within our state. It is wonderful to see these projects recognised and I extend my congratulations to all of our very deserving winners,” she says.

“Victorian’s understand the value of good design and the enormous benefits it brings to building engaged and resilient communities. The award winning architects are not prepared to accept the status quo and have worked incredibly hard to deliver outstanding contributions to our state’s architecture and infrastructure landscape.” she continues.

The Enduring Architecture Award, recognising structures over 25 years old that remain important in a contemporary context, was given to the Yarra Footbridge at Southbank, which ties into this year’s theme of the public realm.

Projects that received an architecture award or a named award will now progress to compete in the National Architecture Awards program. The shortlist will be announced by the Australian Institute of Architects in the coming months.

The full list of winners can be found below.

 

Residential Architecture – Houses (New)

27 entries / 16 shortlisted projects / 3 commendations / 3 architecture awards / 1 named award

Compound House by March Studio

THE HAROLD DESBROWE-ANNEAR AWARD FOR RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (NEW) Compound House | March Studio

ARCHITECTURE AWARDS Park House | Kerstin Thompson Architects House on the Coast | Sean Godsell Architects Towers Road House | Wood Marsh Architecture

COMMENDATIONS Moonah Home | Bellemo & Cat Humble House | Coy Yiontis Architects Triangle House | Molecule Studio

Residential Architecture – New Jury Robert McBride | McBride Charles Ryan (Chair) Adriana Hanna | Kennedy Nolan Scott Woodward | WOWOWA Architects


Residential Architecture – Multiple Housing

25 entries / 9 shortlisted projects / 2 commendations / 4 architecture awards / 1 named award

nightingale
Nightingale 1 by Breathe Architecture

THE BEST OVEREND AWARD FOR RESIDENTIAL ARCHITECTURE – MULTIPLE HOUSING Nightingale 1 | Breathe Architecture

ARCHITECTURE AWARDS 35 Spring Street | Bates Smart Campbell Street | DKO Architecture and SLAB Averi | Jackson Clements Burrows C.F. Row | Woods Bagot

COMMENDATIONS Parkville Townhouses | Fieldwork Elwood House | Woods Bagot

Residential – Multiple Housing Jury Ann Lau | Hayball (Chair) Mark Austin | Austin Maynard Architects Neil de la Coeur | Bird de la Coeur Architects

 

Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

50 entries/ 11 shortlisted projects / 2 commendations / 4 architecture awards / 1 named award

The Kite by Andrew Simpson Architects

THE JOHN AND PHYLLIS MURPHY AWARD FOR RESIDENTIAL ARCHITECTURE – HOUSES (ALTERATIONS AND ADDITIONS) King Bill | Austin Maynard Architects

ARCHITECTURE AWARDS Hatherlie | Andrew Simpson Architects The Kite | Architecture Architecture Boneo Country House | John Wardle Architects Station Street House | Robert Simeoni Architects

COMMENDATIONS Dark Light House | MRTN Architects Old Be-al | FMD Architects pty ltd

Residential Architecture – Alterations & Additions Jury Graham Burrows | Jackson Clements Burrows (Chair) Matt Rawlins | Figureground Architecture Kristin Green | KGA

 

Small Project Architecture

30 entries / 8 shortlisted projects / 2 commendations / 2 architecture awards / 1 named award

Sorrento Visitor Centre by Workshop Architecture

THE KEVIN BORLAND AWARD FOR SMALL PROJECT ARCHITECTURE Sorrento Visitor Centre | Workshop Architecture

ARCHITECTURE AWARDS Campbell Street | DKO Architecture and SLAB Koondrook Wharf | TERROIR

COMMENDATIONS Garden Wall (NGV Architecture Commission) | Retallack Thompson and Other Architects Elgin Street Residence | Sonelo Design Studio

Small Project Architecture Jury Juliet Moore | Edwards Moore (Chair) Gumji Kang | NH Architecture Ben Tole | ARM Architecture

 

Urban Design

14 entries /5 shortlisted projects / 2 architecture awards / 1 named award

Koondrook Wharf by TERRIOR

THE JOSEPH REED AWARD FOR URBAN DESIGN New Academic Street, RMIT University | Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

ARCHITECTURE AWARDS Koondrook Wharf | TERROIR Deakin Link | watsonarchitecture+design

Urban Design Jury: James Legge | Six Degrees Architects (Chair) Emily Kilvington | NH Architecture Tim Pyke | Baldasso Cortese

 

Heritage Architecture

14 entries / 8 shortlisted projects / 2 architecture awards / 1 named award

North Melbourne Terrace by Matt Gibson Architecture + Design

THE JOHN GEORGE KNIGHT AWARD FOR HERITAGE North Melbourne Terrace | Matt Gibson Architecture + Design

ARCHITECTURE AWARDS St Vincents Place Residence | B.E Architecture Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables | Kerstin Thompson Architects

Heritage Architecture Jury Tim O’Sullivan | Multiplicity (Chair) Sarah Bryant | Bryant Alsop Architects Steffen Welsch | Steffen Welsch Architects

 

Commercial Architecture

17 entries / 5 shortlisted projects / 1 commendation / 2 architecture awards / 1 named award

Barwon Water by GHD Woodhead

THE SIR OSBORN MCCUTCHEON AWARD FOR COMMERCIAL ARCHITECTURE Barwon Water | GHDWoodhead

ARCHITECTURE AWARDS Jackalope | Carr Mercedes Me | Jackson Clements Burrows

COMMENDATION GMHBA Stadium | Populous

Commercial Architecture Jury Reno Rizzo | Inarc Architects (Chair) Justin Noxon | Noxon Architecture Emily Chalk | Kosloff Architecture

 

Interior Architecture

58 entries /12 shortlisted projects / 4 commendations / 4 architecture awards / 1 named award

Victorian College of the Arts

THE MARION MAHONY AWARD FOR INTERIOR ARCHITECTURE Our Lady of Good Counsel Church Deepdene | Law Architects

ARCHITECTURE AWARDS Boneo Country House | John Wardle Architects Monash University Learning and Teaching Building | John Wardle Architects New Academic Street, RMIT University | Lyons with NMBW Architecture Studio, MvS Architecture, Harrison & White and Maddison Architects Station Street House | Robert Simeoni Architects

COMMENDATIONS Henry Street House | Eugene Cheah Architecture Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables | Kerstin Thompson Architects Armadale Residence | Rob Mills Architecture & Interiors Space & Time | Russell & George

Interior Architecture Jury Maria Danos | Maria Danos Architecture (Chair) Bianca Hung | Hayball Nicholas Braun | Sibling Architecture

 

Public Architecture

11 entries / 4 shortlisted projects / 2 architecture awards / 1 named award

Bunjil PLace by fjmt

THE WILLIAM WARDELL AWARD FOR PUBLIC ARCHITECTURE Bunjil Place | fjmt

ARCHITECTURE AWARDS Bendigo Hospital | Silver Thomas Hanley with Bates Smart North Fitzroy Library and Community Hub | GroupGSA

Public Architecture Jury Jane Williams | John Wardle Architects (Chair) Suzannah Waldron | Searle x Waldron Architecture Christon Batey-Smith | DesignInc

 

Educational Architecture

21 entries / 13 shortlisted projects / 1 commendation / 2 architecture awards / 1 named award

New Academic Street, RMIT University by Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

THE HENRY BASTOW AWARD FOR EDUCATIONAL ARCHITECTURE New Academic Street, RMIT University | Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

ARCHITECTURE AWARDS The Geoff Handbury Science and Technology Hub, Melbourne Grammar School | Denton Corker Marshall Monash University Learning and Teaching Building | John Wardle Architects Victorian College of the Arts former Mounted Police Stables | Kerstin Thompson Architects

COMMENDATION 18 Innovation Walk Revitalisation Project | Kosloff Architecture + Callum Morton + MAP (Monash Art Projects)

Educational Architecture Jury Jesse Judd | ARM Architecture (Chair) Ben Milbourne | NAAU Catherine Duggan | Peter Elliott Architecture + Urban Design

 

Sustainable Architecture

6 shortlisted projects / 1 commendation / 2 architecture awards / 1 named award

Barwon Water by GDH Woodhead

THE ALLAN AND BETH COLDICUTT AWARD FOR SUSTAINABLE ARCHITECTURE Nightingale 1 | Breathe Architecture

ARCHITECTURE AWARDS Barwon Water | GHDWoodhead New Academic Street, RMIT University | Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

COMMENDATION North Fitzroy Library and Community Hub | GroupGSA

Sustainable Architecture Jury James Staughton | Workshop Architecture (Chair) Alix Smith | HASSELL Jose Alfano FRAIA | Studio Alfano

 

Regional Prize

3 shortlisted projects

Koondrook Wharf | TERROIR

Regional Prize Jury Emma Jackson | RMIT (Chair) Nick Bourns | Lyons Emily Watson | MAKE Architecture

COLORBOND® Award for Steel Architecture 4 shortlisted projects / 1 commendation / 1 named award

COLORBOND® AWARD FOR STEEL ARCHITECTURE (VIC) Bugiga Hiker Camp – Grampians National Park | Sean Godsell Architects

COMMENDATION Unfolding House | Sibling Architecture

COLORBOND® Award Jury Alison Nunn | Alison Nunn Architects (Chair) Michael Bouteloup | Bourke and Bouteloup Architects Luca Vezzosi | John Wardle Architects

 

Melbourne Prize – Joint Winner 4 shortlisted projects

Nightingale 1 | Breathe Architecture New Academic Street, RMIT University | Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

Melbourne Prize Jury Shelley Penn | Shelley Penn Architect (Chair) Simon Knott | BKK Architects Tania Davidge | OpenHAUS

Enduring Architecture Award

Yarra Footbridge at Southbank | Cocks Carmichael Whitford

Victorian Architecture Medal New Academic Street, RMIT University | Lyons with NMBW Architecture Studio, Harrison and White, MvS Architects and Maddison Architects

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *